Փետրվարի 23-ին տեղի ունեցավ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության հանդիպումը ՀՀ-ում  Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնի հետ:
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը ներկայացրեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը: Մասնավորապես, բարձրաձայնվեց Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների հարցը՝ նշելով, որ Ադրբեջանը, հրաժարվելով վերադարձնել հայ ռազմագերիներին, ոտնահարում է նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը, ինչպես նաեւ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը:
Հայաստանյան պատվիրակության անդամները կարեւորեցին, որ միջազգային հանրությունը թիրախային եւ հասցեական ճնշումներ գործադրի Ադրբեջանի նկատմամբ՝ կատարելու եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները:
Նշվեց, որ Արցախի հարցի վերջնական կարգավորման հիմքում պետք է դրված լինի Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, կարգավորման հարցը պետք է գտնվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահության ձեւաչափում:
«Մարդասիրական խնդիրները պետք է կարգավորվեն ինչպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի, այնպես էլ եռակողմ հայտարարության հիման վրա: Խաղաղությունն այլընտրանք չունի եւ պետք է բոլոր ջանքերը գործադրել, որպեսզի այն հաստատուն լինի»,-իր խոսքում նշեց դեսպանը:

On February 23, the meeting of the RA NA Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to the Republic of Armenia Patrik Svensson was held.
The Head of the RA NA Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly Hayk Konjoryan presented the situation created as a consequence of war unleashed by Azerbaijan against Artsakh. He particularly voiced the issue of the Armenian prisoners of war being in Azerbaijan, noting that Azerbaijan, refusing to return the Armenian prisoners of war, violated the tripartite statement signed on November 9, as well as the rules of the international humanitarian law.
The members of the Armenian Delegation highlighted that the international community would make targeted and addressed pressures against Azerbaijan, so they would fulfil the obligations assumed by the tripartite statement.
It was noted that the right to free self-determination of Artsakh people should be laid down on the basis of the final settlement of the Artsakh issue, and it should be in the format of the OSCE Minsk Group three Co-Chairs.
“The humanitarian problems should be settled on the basis of the international humanitarian law, as well as on the tripartite statement. The peace has no alternative, and we should make all efforts to have it stable,” the Ambassador noted in his words.