Փետրվարի 23-ին տեղի ունեցավ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության հանդիպումը ՀՀ-ում  Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնի հետ:
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը ներկայացրեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը: Մասնավորապես, բարձրաձայնվեց Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների հարցը՝ նշելով, որ Ադրբեջանը, հրաժարվելով վերադարձնել հայ ռազմագերիներին, ոտնահարում է նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը, ինչպես նաեւ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը:
Հայաստանյան պատվիրակության անդամները կարեւորեցին, որ միջազգային հանրությունը թիրախային եւ հասցեական ճնշումներ գործադրի Ադրբեջանի նկատմամբ՝ կատարելու եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները:
Նշվեց, որ Արցախի հարցի վերջնական կարգավորման հիմքում պետք է դրված լինի Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, կարգավորման հարցը պետք է գտնվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահության ձեւաչափում:
«Մարդասիրական խնդիրները պետք է կարգավորվեն ինչպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի, այնպես էլ եռակողմ հայտարարության հիման վրա: Խաղաղությունն այլընտրանք չունի եւ պետք է բոլոր ջանքերը գործադրել, որպեսզի այն հաստատուն լինի»,-իր խոսքում նշեց դեսպանը:

23 февраля состоялась встреча делегации НС РА в ПА ОБСЕ с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Швеция в РА Патриком Свенссоном.
Глава делегации НС РА в ПА ОБСЕ А.Конджорян представил ситуацию, сложившуюся в результате войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха. В частности, был поднят вопрос об армянских военнопленных в Азербайджане; отмечалось, что, отказываясь возвращать армянских военнопленных, Азербайджан нарушает подписанное 9 ноября трехстороннее заявление, а также нормы международного гуманитарного права.
Члены армянской делегации подчеркнули важность оказания международным сообществом целенаправленного и адресного давления на Азербайджан для выполнения взятых им обязательств по трехстороннему заявлению.
Отмечено, что в основе окончательного урегулирования Арцахского вопроса – право народа НК на свободное самоопределение, и вопрос урегулирования должен быть в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
«Гуманитарные вопросы должны решаться на основе как международного гуманитарного права, так и трехстороннего заявления. У мира нет альтернативы, и необходимо приложить все усилия для его упрочения», - подчеркнул посол.